Jak se autožárovka liší od běžné

Téměř každý z nás, komu je víc než osmnáct let, má řidičský průkaz. Valná většina je také pravidelnými řidiči. Koneckonců, automobilová doprava je u nás ta nejčastější, a počet aut, které brázdí naše silnice, rok od roku stoupá.

 

Málokdo se však o svůj vůz zajímá nějak hlouběji. To, co jsme se z technických parametrů naučili v autoškole, se brzy vypaří, a zůstanou jen ty věci, které potřebujeme ke každodennímu provozu. V tom je samozřejmě zahrnut nejen motor a jeho části, ale i ostatní příslušenství.

 

autozarovka1

 

Jedním z nich je i autožárovka. I když zde by bylo možná lepší použít množného čísla, neboť jich zde najdeme hned několik typů. A prakticky všechny z nich v párech.

 

Tou první, která nás hned napadne, jsou samozřejmě přední světla. Ta mají bílou barvu a nižší intenzitu. Jsou určena především k tomu, abychom viděli na cestu i za zhoršených světelných podmínek, například za tmy. To je pro bezpečnost jízdy velmi důležité. Musí mít tedy takovou intenzitu, aby osvětlila cestu, avšak na druhou stranu aby neoslnila řidiče protijedoucího auta.

 

Ovšem mají i další účel. Každý ví, že dnes je povinné mít rozsvícená přední světa, kdykoliv jedeme, bez ohledu na denní dobu. Proč tomu tak je? Pomáhá to chodcům odlišit, zda je automobil v pohybu či nikoliv, a zda je bezpečné přejít přechod.

 

autozarovka2

 

Dalšími velmi používanými světly jsou blinkry. Ty jsou oranžové a signalizují změnu směru. Pro jasnější odlišení například za jasného dne blikají.

 

Dále zde máme zadní brzdová světla. Ta mají červenou barvu a rozsvítí se tehdy, pokud před námi jedoucí automobil snižuje rychlost. Upozorňuje tak řidiče, který jede za ním, aby také zpomalil a do vozu před sebou nenarazil.

 

V neposlední řadě zde máme mlhovky. Ty jsou určeny k osvětlení cesty za zvlášť obtížných světelných podmínek, jako je například hustá mlha. Pokud však proti vám jede jiný vůz, je nutné je vypnout.

 

Jak je vidět, existuje mnoho typů. A i ti, kteří neřídí, by je měli znát. Mohou tak vědět, co od automobilu očekávat.